úvodní strana tipy na výlet

Tipy na výlety

Chalupy leží v předhůří Krušných hor v Tisové u Nejdku, které nabízí spoustu možností na výlety, pěší túry kombinované vlakem a kolem v překrásné přírodě.

  • Kamenné rozhledny Pajndl (975m)
  • Perninský vrch (1025m)
  • Krušnohorská magistrála - ráj kolářů a v zimě běžkařů
  • Sjezdovky - Nové Hamry 2km, Pernink 4km, Klínovec 11km - noční lyžování,
  • Blízké hranice s Německem - možnost vlakem do Johangeorgenstadtu, aquapark v Geyeru a Marienbergu 55km
  • Blízkost Karlových Varů
  • Aquapark v Krášterci nad Ohří 24 km
  • Tatrovická přehrada 12 km.
  • Bazén 2 km v Nových Hamrech
  • Blízká lyžařská střediska: Nové Hamry, Pernink - Nad nádražím, Pernink - Pod nádražím, Velflink Pernink, Abertamy.

 

Rozhledna Pajndl

Rozhledna, která je po Klínovci, Blatenském vrchu a Plešivci čtvrtou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách

Kamenná věž o výšce 24 m stojí na svahu Tisovského vrchu nad Nejdkem v nadmořské výšce 976 m n.m. Tisovský vrch (něm. Peindelberg, zvaný také Pajndl) se stal koncem 19. století oblíbeným turistickým cílem s vyhlídkovým místem. Rozhledna přišla tenkrát na 4.000 zlatých. Na vyhlídkovou plošinu rozhledny vede 114 schodů.

Výhled z Tisovského vrchu je bezesporu jedním z nejlepších ve středním a západním Krušnohoří. Východním horizontu dominují vrcholky Klínovce, Fichtelberg a Doupovských hor, k jihozápadu lze shlédnout výšiny Slavkovského lesa, průmyslové oblasti sokolovské uhelné pánve a věže poutního kostela v Chlumu sv. Máří, bránu Chebska. Za příznivého počasí je z Tisovského vrchu možné spatřit i vzdálené vrcholky Šumavy.
GPS: 50°20’47.434″N, 12°44’27.139″E

 

                                                                           Vlčí jámy 

I v tom nejparnějším létě zde na vás z pozůstatků po dolování rud dýchne zima. Klima je zde takové, že led a sníh tu neroztává po celý rok.

Ledová jáma s věčným ledem a sněhem tvoří 60 m hluboká průrva vzniklá propadnutím středověkého dolu Jiří. Po bitvě proti Napoleonovi u Lipska z tohoto dolu dováželi led k ošetřování raněných.

Odtud už dojdete k Vlčí jámě, která vznikla propadnutím dolu Wolfgang, který byl jedním z největších dolů v okolí. Ve svém nejhlubším místě dosahoval hloubky až 85 metrů. Dno Vlčí jámy je plné zřícených balvanů a ve stěnách rokle ční tmavé otvory slují. 

K Vlčí i Ledové jámě se dostanete po červené turistické značce z Horní Blatné směrem na Blatenský vrch, kde 21 metrů vysoká rozhledna se sedmdesátidevíti kamennými a sedmnácti dřevěnými schody. 

 

                                                                                        Blatenský příkop

Procházkou po naučné stezce od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky Blatenského vodního příkopu. Stezka je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Příkop je téměř 12 kilometrů dlouhý, zachovalý a místy zavodněný. Jeho tok začíná v rezervaci Božídarské rašeliniště. Jedná se o technickou památku z let 1540 až 1544, dílo stavitele Stephana Lenka. Kanálem byla přiváděna voda pro zásobování báňských a hutních provozů v Horní Blatné z povodí říčky Černé u Božího Daru. Příkop se využíval jednak pro těžbu cínových rud, tak také k dopravě stavebního a palivového dříví. Vodní příkop vedl ze severního okraje Božídarského rašeliniště přes Myslivny, Ryžovnu, Bludnou a severní úbočí Blatenského vrchu až do Horní Blatné, kde je zatrubněn a odveden do Blatenského potoka.

 

 

                                                                          Přírodní park JELENÍ

Přírodní park leží v severovýchodní části okresu Karlovy Vary u státní hranice s Německem a hranice s okresem Sokolov, kde navazuje na přírodní park Přebuz.

Přírodní park připomíná šumavské pláně. Jedná se o cennou přírodní lokalitu, jehož součástí je i přírodní rezervaci Malé jeřábí jezero. V parku se rozkládá masiv Jelení vrch s nejvyšším vrcholem U štoly (941 m n.m.) a Bučiny. Nejvyšším bodem oblasti je vrch Korec (981 m. n. m.). Území je protkáno podzemními chodbami a šachtami.

Naleznete i Velký močál s rozsáhlými porosty borovice blatky, brusnicí vlochyní a masožravou rosnatkou okrouhlolistou. Součástí parku jsou i zbytky dolu na cín a zajateckého tábora s rozpadajícími se administrativními budovami, garážemi a ubytovnami pro totálně nasazené, zachované ve stejném stavu, jako když byly opuštěny po skončení války. 
 

 

© 2013 - 2019 www.chalupakrusnehory.cz | Tvorba www stránek Blig s.r.o.